Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... HOTARARE CARE SA TINA LOC DE ACT AUTENTIC DE VANZARE ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

HOTARARE CARE SA TINA LOC DE ACT AUTENTIC DE VANZARE CUMPARARE

Buna ziua !

Am o problema cu niste tereuri pentru care doresc o hotarare care sa tina loc de act autentic de vanzare cumparere astfel:

Am cumparat in 2009 suprafata de 1250 mp teren cu C.V.C. autentic pe care ulterior l-am inscris in CF pe numele meu. Odata cu aceasta cumparere de la acelasi vanzator am mai cumparat 550 mp fara acte din trupul de 1800 mp total de unde am scazut cei 1250 mp pentru care erau acte. Pentru cei 550 mp am platit pretul cerut de vanzator si acesta a dat o declaratie in fata notarului ca a primit pt suprafata de 550 mp valoarea de x lei si preda in proprietate acea suprafata de teren fara alte pretentii.
Dar pentru cei 550 mp acesta nu avea acte terenul fiind cumparata in anul 1935 de tatal sau decedat in 1972. Si detinut de atunci pana azi cu exceptia perioadei de CAP.

Deasemenea am mai cumparat inca o suprafata de teren de 2500 mp invecinata cu cea de mai sus de la o sora a vanzatorului de mai sus unde este in esenta aceeasi problema adica pentru 2500 mp exista acte si pentru 2100 mp nu exista acte, in acest caz pentru 2100 mp pt care nu exista acte am incheiat de aceasta data un Antecontract de vanzare cumparere in care am scris ca am platit intreaga suma pentru suprafata de 2100 mp.
Dar pentru cei 2100 mp aceasta nu avea acte terenul fiind cumparata in anul 1935 de tatal sau decedat in 1972. Si detinut de atunci pana azi cu exceptia perioadei de CAP. Deci terenul de 550 de mai sus +2100 au fost cumparate de tatal vanzatorilor mei in 1935.
Dar toate acestea pertecandu-se in Bucovina am cautat la Cartea Funciara si in CF Austro-Ungara exista proprietarul din 1935 care i-a vandut tatalui vanzatorilor mei. Tatal vanzatorilor mei nu este mentionat acolo fiind doar proprietarul initial ramas in CF austro ungara. In acest caz eu pot cere in instanta un act care sa tina loc de CVC sau sa cer uzucapiune dar nu cred ca merge uzucapiune.
Pe ce ma pot eu baza sa cer cele doua suprafete de teren sa imi fie intabulate pe miene tinand cont ca le-am platit si am acte date in fata notarului de catre vanzatori.
Poate se poate aplica si Codul Civil Bucovinean ? nu stiu zic si eu

Va multumesc anticipat !

romeosuceava a scris:

Buna ziua !

Am o problema cu niste tereuri pentru care doresc o hotarare care sa tina loc de act autentic de vanzare cumparere astfel:

Am cumparat in 2009 suprafata de 1250 mp teren cu C.V.C. autentic pe care ulterior l-am inscris in CF pe numele meu. Odata cu aceasta cumparere de la acelasi vanzator am mai cumparat 550 mp fara acte din trupul de 1800 mp total de unde am scazut cei 1250 mp pentru care erau acte. Pentru cei 550 mp am platit pretul cerut de vanzator si acesta a dat o declaratie in fata notarului ca a primit pt suprafata de 550 mp valoarea de x lei si preda in proprietate acea suprafata de teren fara alte pretentii.
Dar pentru cei 550 mp acesta nu avea acte terenul fiind cumparata in anul 1935 de tatal sau decedat in 1972. Si detinut de atunci pana azi cu exceptia perioadei de CAP.

Deasemenea am mai cumparat inca o suprafata de teren de 2500 mp invecinata cu cea de mai sus de la o sora a vanzatorului de mai sus unde este in esenta aceeasi problema adica pentru 2500 mp exista acte si pentru 2100 mp nu exista acte, in acest caz pentru 2100 mp pt care nu exista acte am incheiat de aceasta data un Antecontract de vanzare cumparere in care am scris ca am platit intreaga suma pentru suprafata de 2100 mp.
Dar pentru cei 2100 mp aceasta nu avea acte terenul fiind cumparata in anul 1935 de tatal sau decedat in 1972. Si detinut de atunci pana azi cu exceptia perioadei de CAP. Deci terenul de 550 de mai sus +2100 au fost cumparate de tatal vanzatorilor mei in 1935.
Dar toate acestea pertecandu-se in Bucovina am cautat la Cartea Funciara si in CF Austro-Ungara exista proprietarul din 1935 care i-a vandut tatalui vanzatorilor mei. Tatal vanzatorilor mei nu este mentionat acolo fiind doar proprietarul initial ramas in CF austro ungara. In acest caz eu pot cere in instanta un act care sa tina loc de CVC sau sa cer uzucapiune dar nu cred ca merge uzucapiune.
Pe ce ma pot eu baza sa cer cele doua suprafete de teren sa imi fie intabulate pe miene tinand cont ca le-am platit si am acte date in fata notarului de catre vanzatori.
Poate se poate aplica si Codul Civil Bucovinean ? nu stiu zic si eu

Va multumesc anticipat !

Daca terenul fara acte este in zona de aplicare a Legii 18/1991 a fondului funciar, atunci in nici un caz nu puteti invoca vechea carte funciara pentru inscrieri succesive pana la zi si nici uzucapa. Avand in vedere ca ati spus ca terenul a fost la CAP, rezulta ca a fost cooperativizat ca atare trebuie reconstituit sau constituit dreptul de proprietate prin Titlu de Proprietate.
Dar ce inseamna constituirea drepturilor de proprietate ?
Adica se poate face direct pe numele meu, cel care am cumparat si detin acum acele suprafete de teren de 500 mp si 2100 mp ?
Multumesc !
Adica cel care v-a vandut dvs. trebuia sa ceara reconstituirea dreptului de proprietate in baza legii 18/1991, daca respectivul teren i-a fost preluat de CAP (ultima zi a fost 30.11.2005 - legea 247/2005).
Eu nu inteleg cum a putut un notar sa insereze intr-un contract de vanzare-cumparare o suprafata de teren pentru care nu existau acte, doar in baza unei simple declaratii a unui cetatean...
Daca cel care v-a luat banii nu are acte pe teren... exista mari sanse sa ramaneti cu banii dati. Uzucapiunea nu poate opera decat din 1990 incoace, cand terenurile arabile au intrat din nou in circuitul civil...